2016 Awards Results

Overview
Our eighth awards night was held on Friday November 18, 2016. See the winners and their winning entries below.
News Corp Best News Report in Print

LAUREN NOVAK, News Corp “Hotline hold-up”

HIGHLY COMMENDED:

DANIEL WILLS, News Corp “Watt a shocker”
MICHAEL OWEN, The Australian “NDIS leaves families in limbo”

COMMENDED:

PENELOPE DEBELLE, News Corp “Chemo bungle: What price a life?”
RICHARD EARLE, News Corp “Eddie class above”

Telstra Best Feature In Print

LAUREN NOVAK, News Corp “Yvette Rigney-Wilson: Inside Story”

HIGHLY COMMENDED:

PENELOPE DEBELLE, News Corp “Just add water: Kyle Chalmers’ Rio dream”
NATHAN DAVIES, News Corp “From Ginger Meggs to career criminal: The remarkable life of Carl Synnerdahl”

COMMENDED:

CRAIG COOK, News Corp “Betrayal in Blood: Father’s Day Massacre”

Telstra Best Sports Story in Any Medium

ALEX MANN, ABC, “Foxes Fan’s Dying Wish”

HIGHLY COMMENDED:

MICHAEL MCGUIRE, News Corp “Fast Eddie”

COMMENDED:

JESSICA ADAMSON, Seven Network “Junior Footy”
TOM RICHARDSON, InDaily “Is this the year of Mr Lucky”

Best News Photograph in Print or Digital

TOM HUNTLEY, News Corp “Bay Tragedy”

HIGHLY COMMENDED:

GREG HIGGS, News Corp “Nah Nah”

COMMENDED:

SIMON CROSS, News Corp “River Heartbreak”

Best Features Photograph in Print or Digital

BIANCA DE MARCHI, News Corp “Superboy”

HIGHLY COMMENDED:

MATT TURNER, News Corp “Fingerbone Bill”

COMMENDED:

MATT TURNER, News Corp “Mr X”

Lion Best Sports Photograph in Print or Digital

MORNE DE KLERK, Freelance News Corp “A New Years Celebration”

HIGHLY COMMENDED:

MORNE DE KLERK, Freelance News Corp “A League Champs”

COMMENDED:

TOM HUNTLEY, News Corp “Leon and the Big Mummy”

Seven Network Best Television News Report

GERTIE TAYLOR, Seven Network “Salt Creek”

HIGHLY COMMENDED:

KIM ROBERTSON, Nine Network “Cy Walsh”

COMMENDED:

CANDICE PROSSER, ABC “Cy Walsh”
ANGELIQUE DONNELLAN, ABC “Asbestos Scandal”

HWL Ebsworth Lawyers Best Long Form Television Report

 

NINE NEWS TEAM, Nine Network “SA Storm Blackout – Breaking News”


HIGHLY COMMENDED:

HENDRIK GOUT, Seven Network “Fox War”

COMMENDED:

ANTHONY PRIWER, Seven Network “Police Stress”

Best Broadcaster, Television, Radio or Online

 

ALICE MONFRIES, Nine Network “Flood Emergency, Riley’s Brave Battle and Charity Crash”

Watch “Flood Emergency”
Watch “Riley’s Brave Battle”
Watch “Charity Crash”

HIGHLY COMMENDED:

JESSICA ADAMSON, Seven Network “Pinery Bushfire, Royal Tour and Polities Feud”

COMMENDED:

GIA LOUKES, Network Ten “Beaumont Investigation, Pinery Fires and Rio Olympics”

Nine News Best Camera News Footage

 

MATT BONSER and RAY WARD, Network Ten “Pinery – the first hours”

HIGHLY COMMENDED:

MATT BONSER, Network Ten “Old Noarlunga Flood”

COMMENDED:

ANDREW MCEVOY, Nine Network “Waterfall Gully Floods”
ANDREW FOOTE, Seven Network “Pinery Fires”

Radio FIVEaa Best Radio Report

 

CAROLINE WINTER, ABC “Does Zambia have what it takes to become the foodbowl of Africa”

Listen on ABC News

HIGHLY COMMENDED:

ANGELIQUE DONNELLAN, ABC “Hospital cuts”

COMMENDED:

CASSANDRA STEETH, ABC “Australian farmers wait up to 3 months for emergency Centrelink relief as dairy crisis unfolds”

People's Choice Credit Union Best Community Report Any Medium

 

NICOLA GAGE, ABC South East Online “Aboriginal leaders take control of their future to reduce alcohol-fuelled violence”

HIGHLY COMMENDED:

KATRINA STOKES, News Corp “Hospital Pass”

COMMENDED:

KATE HILL, ABC South East “Mandulla deb ball, Bandaids ballroom dancing white dresses”
ABC South East “SA Ambulance Cover holders furious over interstate policy changes”

Hotel Grand Chancellor on Hindley Best Regional or Rural Report Any Medium

 

ANGELIQUE DONNELLAN, ABC “Whyalla’s uncertain future”

HIGHLY COMMENDED:

ANDREW HOUGH and JOSEPHINE LIM, News Corp “Port Lincoln”
ELIZABETH HENSON, News Corp “Emergency Radio Failure”

COMMENDED:

CASSANDRA STEETH, ABC South East “The reluctant hunters, conservation and the act of the kill”
KATE HILL, ABC South East “Other people’s rubbish: the problem of illegal dumping”

RAA Best Transport Journalism in Any Medium

 

MIKE SMITHSON, Seven Network, “Idiotic Overtaking”

COMMENDED:

EDWARD GODFREY,  Nine Network “Stanford”

People's Choice Credit Union Best 3 Headlines in Any Medium

JOHN WHISTLER, News Corp “I’m a little despot short and stout” , “Prince George meets Obamas – in pyjamas”, “Some of a ditch”

HIGHLY COMMENDED:

CHRISTIE PEUCKER,  Network Ten “News Colour”

COMMENDED:

MICHAEL OWEN BROWN, News Corp “Star Wars”

People’s Choice Credit Union Best Graphics, Illustration or Cartoon in Any Medium

SHAUN HOLLIS, News Corp “The Strategy Game”

Jeff Tims Jewellery Best Columnist/Blogger Print or Online/Digital

LAUREN NOVAK, News Corp “Let’s teach our girls how to deal with scourge from the start”, “Shocking truths”, “Parents must step up”

HIGHLY COMMENDED:

MICHAEL MCGUIRE, News Corp “Sports must take a stand to regain the self-respect they have given away to (gambling) companies” , “If Ali, in Australia today, had dared point out the racism he’d be called a whinger: witness Goodes”, “Nuclear Fission”

COMMENDED:

MICHAEL OWEN, The Australian “Not Jay’s fault, but voters have had it” ,“Aiming for the political soft spot” , “Parked votes return to the party”

InDaily Best Investigative Coverage of An Issue or Event Any Medium

SHERADYN HOLDERHEAD and LAUREN NOVAK, News Corp “Knowing what we’re up against

HIGHLY COMMENDED:

HENRIK GOUT, Seven Network, ”Fox War”
ALEX MANN, ABC ”On the Run”

COMMENDED:

SHERADYN HOLDERHEAD, News Corp ”Keeping South Australia in the Dark”
BRAD CROUCH, News Corp “Dire Diagnosis” , “End of the debacle”, “Doctors start public warfare”

Scoop of the Year in Any Medium

PHOEBE BOWDEN, Network Ten “Medical Breach”

HIGHLY COMMENDED:

PENELOPE DEBELLE, News Corp “Say sorry before I die – dying man denied compo”

COMMENDED:

DANIEL WILLS, News Corp “Finnigan’s Wake”
SHERADYN HOLDERHEAD and LAUREN NOVAK, News Corp “Knowing what we’re up against”

Young Journalist of the Year

PHOEBE BOWDEN, Network Ten

FINALISTS:

Daniela Abbracciavento
Phoebe Bowden
Jarrod Brevi
William Crouch
Jade Gailberger
Edward Godfrey
Fraser Goldsworthy
Dan Jervis-Bardy
Natarsha Kallos
Stacey Lee
Josephine Lim
Kate Somers
Sarah Spencer
Gertie Taylor
Celeste Villani

University of South Australia Student Journalism Award

SAMANTHA DAWES, ABC

“After parties”, “Funding mental health”, “Naracoorte shed fire”

Gold Award

Presented to: LAUREN NOVAK, News Corp

Lifetime Achievement Award

Awarded to: DON RIDDELL

Proudly Supported By