2015 Awards Results

Overview
Our seventh awards night was held on Friday November 13, 2015. See the winners and their winning entries below.
News Corp Best News Report in Print or Digital

NIGEL HUNT, News Corp “Families SA Crisis – Foster Carer Charged”

bestnews15

HIGHLY COMMENDED:

DANIEL WILLS, News Corp “Wrong Way, Go Back”
BRAD CROUCH, News Corp “Emergency Wards to Close”
LAUREN NOVAK, News Corp “Hotline Meltdown”

COMMENDED:

ANDREW HOUGH, News Corp “Secret Battle Plan”
MICHAEL OWEN, The Australian “Second Deal Linked to Gillman Controversy”
LAUREN NOVAK, News Corp “Hotline Meltdown”

Telstra Best Feature In Print or Digital

NIGEL HUNT, News Corp “Catching A Monster”

bestfeature15

HIGHLY COMMENDED:

BRYAN LITTLELY & STEVE RICE, News Corp “Saving Louise”
TOM RICHARDSON, InDaily “Inside Families SA Dreadful Things Happen”

COMMENDED:

ELISA BLACK, News Corp “Into the Light”

Telstra Best Sports Story in Any Medium

RICHARD EARLE, News Corp “Michael Clarke’s Secret Comeback”

bestsports15

HIGHLY COMMENDED:

TOM RICHARDSON, InDaily “Family Tragedy That Touches Us All”

COMMENDED:

MATT TURNER, Messenger Community News “My Sister’s Daughter’s Keeper”

Best News Photograph in Print or Digital

CAMPBELL BRODIE, News Corp “Wall of Fire”

bestnewsphoto15

HIGHLY COMMENDED:

TOM HUNTLEY, News Corp “She’s Got Talent”

COMMENDED:

CAMPBELL BRODIE, News Corp “Here’s to Phil”

Best Features Photograph in Print or Digital

KETURAH DE KLERK, The Weekend Australian “Dr Gill Hicks, 10 Years Since”

bestfeaturephoto15

HIGHLY COMMENDED:

SIMON CROSS, News Corp “Sky High”

COMMENDED:

SIMON CROSS, News Corp “Legend at Sunset”
KATE HILL, ABC “Sex Offenders Yard”

Lion Best Sports Photograph in Print or Digital

SIMON CROSS, News Corp “A Ton Of Emotion”

bestsportsphoto15

HIGHLY COMMENDED:

MORNE DE KLERK, News Corp “Goal”

COMMENDED:

MORNE DE KLERK, News Corp “Mabil Celebration”

Seven Network Best Television News Report

BEN AVERY, Nine News Adelaide “Jody Meyers Breakthrough”

HIGHLY COMMENDED:

ALICE MONFRIES, Nine Network “Sampson Flat Bushfire Coverage” MARK MOONEY, Seven Network “Families SA Worker Charged”

COMMENDED:

JESSICA ADAMSON, Seven Network “Hindley Street Fire”

HWL Ebsworth Lawyers Best Long Form Television Report

FRANK PANGALLO, Seven Network “Digger: The Great War Dog”

bestlongform15

HIGHLY COMMENDED:

BEN AVERY, Nine Network “Cold Case Hope”
NINE NEWS TEAM, Nine Network “Sampson Flat Bushfire – First 36 Hours”

COMMENDED:

JESSICA ADAMSON, Seven Network “Phil Walsh”

Best Broadcaster, Television, Radio or Online

JESSICA ADAMSON, Seven Network “Phil Walsh Murder”

HIGHLY COMMENDED:

ALICE MONFRIES, Nine Network “Drunk Gay Pride Vote, Sampson Flat Bushfire Devastation, St Ann’s Royal Commission Findings”

COMMENDED:

MARK MOONEY, Seven Network “Phil Walsh Reaction – rolling coverage”
BEN AVERY, Nine Network “Sampson Flat Day 1, Phil Walsh Murder, Henry Keogh First Day Of Freedom

Nine News Best Camera News Footage

SCOTT PERRY, Nine Network “Sampson Flat Saturday”

HIGHLY COMMENDED:

MICHAEL BURTON, Network Ten “Sampson Flat Bushfire”

COMMENDED:

REG BRADSHAW, Nine Network “Alice Springs Missing Reunion”
STEVEN WILLIAMS, Network Ten “Employ”

Radio FIVEaa Best Radio Report
People's Choice Credit Union Best Community Report Any Medium

KATE HILL, ABC South East Online “Inside the Sex Offenders Treatment Program at Mount Gambier Prison”

HIGHLY COMMENDED:

LAUREN NOVAK, News Corp “Nowhere to Hide”

COMMENDED:

CAROLINE WINTER, ABC “Indigenous Health Clinic in the Outback”
ERIN JONES, News Corp “Health Reform”

Hotel Grand Chancellor on Hindley Best Regional or Rural Report Any Medium

SHERADYN HOLDERHEAD, News Corp “Burn Out – Emergency Services Reform”

bestregional15

HIGHLY COMMENDED:

BEN AVERY, Nine Network “Black Tuesday Anniversary”

COMMENDED:

MARK MOONEY, Seven Network “Yunta School”
MICHAEL OWEN, The Australian “Kill The Seals: Elders Campaign”

RAA Best Transport Journalism in Any Medium

DANIEL WILLS, News Corp “Various”

besttransport15

COMMENDED:

GIA LOUKES,  Network Ten “Freeway”
LAUREN NOVAK, News Corp “Traffic Snarl”

People's Choice Credit Union Best Graphics, Illustration or Cartoon in Any Medium

STEVEN GRICE, News Corp “Robo-Pocalypse”

bestgraphics15

HIGHLY COMMENDED:

STEVEN GRICE, News Corp “Joe’s Job Jumpstart”

COMMENDED:

RAYMOND HIRST, News Corp “Australian Prime Ministers”

People's Choice Credit Union Best 3 Headlines in Any Medium

Highly Commended JOHN WHISTLER, News Corp “They bullied the halal out of our company” “Crime rates in the CBD last year were soaring – but now it’s the polar opposite” Miley: why she’s a real piece of twerk”

bestheadlines15

Best Columnist/Blogger Print or Online/Digital

DANIEL WILLS, News Corp “The State”

bestcolumnist15

HIGHLY COMMENDED:

TOM RICHARDSON, InDaily “Politics Various”

COMMENDED:

MICHAEL OWEN, The Australian “Various”

InDaily Best Investigative Coverage of An Issue or Event Any Medium

 NIGEL HUNT, News Corp “Families SA – Catching a Monster, McCoole Investigator Charged, Carer Charged Over Abuse

bestfeature15

bestinvestigation15

HIGHLY COMMENDED:

TOM RICHARDSON, InDaily Various Familes SA Revelations

COMMENDED:

DANIEL WILLS, News CorpECOSA Water Pricing Investigation”

Scoop of the Year in Any Medium

PENNY DEBELLE, News Corp “Critical Chemo Error”

bestscoop15

HIGHLY COMMENDED:

DANIEL WILLS, News Corp “You Don’t Matter”

COMMENDED:

MICHAEL OWEN, The Australian “MPs Lose Travel Perks But Pay to Rise”
NATHAN DAVIES, News Corp “You Have Blood on Your Hands, Team Australia”

University of South Australia Student Journalism Award

FRASER GOLDWORTHY

Young Journalist of the Year

CARL SMITH, ABC

FINALISTS:

Daniela Abbracciavento
Megan Dillon
Phoebe Bowden
William Crouch
Matt Doran
Elise Fantin
Eddie Godfrey
Erin Jones
Stacey Lee
Bension Siebert
Carl Smith
Sarah Spencer
Katrina Stokes
Amy Taeuber
Samantha Vadas
Celeste Villani

Gold Award

Presented to: NIGEL HUNT, News Corp

Lifetime Achievement Award

Awarded to: GREG KELTON

Proudly Supported By